TÜRKİYE'DE ASKERİ SOSYOLOJİ DİSİPLİNİNİN DOĞUŞUNUN AYAK SESLERİ

Sevgili Dostlar...

2014 yılında İstanbul Üniversitesi AUZEF Sosyoloji Lisans bölümünde "sosyoloji disiplini" ile ilgili serüvenim başladığında açıkçası elde edeceğim bilgi birikimini daha ziyade yazılarımda , şiirlerimde, hikaye ve romanlarımda kullanacağımı düşünüyordum.

Ancak birinci sınıfın sonuna doğru Sosyoloji Bilimi ile tanışıklığım artınca, emekli subay olmamın da etkisi ile "Bu bilim dalında acaba Askeri Sosyolojinin yeri nedir?" Diye kendime sormaya başladım. Araştırmalarımda ne yazık ki Türkiye'de Askeri Sosyoloji disiplininin neredeyse hiç olmadığının gördüm. Buna rağmen ikinci sınıftan dördüncü sınıf sonuna kadar bütün dersleri "ASKERİ SOSYOLOJİ alanında "Nasıl kullanabilirim?" Düşüncesi ile okuyup öğrenmeye çalıştım.

Bu arada, bu konu ile ilgili tek tük olan bilim insanları arayıp bulup görüşmeye, onlardan öğrendiğim bilgiler doğrultusunda ASKERİ SOSYOLOJİ konusundaki kaynakları toplamaya başladım.
Fakat ne yazık ki Türkiye'de ASKERİ SOSYOLOJİ konusunda yüksek lisans yoktu. Önce herhangi bir üniversitede TEZLİ Sosyoloji Yüksek Lisansı yapmayı ardından da ASKERİ SOSYOLOJİ ALANINDA iletişime geçtiğim bilim insanları ile çalışmalar yapmayı hedefledim.

Bu çabalarıma yön vermek için ALES sınavına girdim yeterli geçer not aldım. Ne tesadüf ki hayatın bir cilvesi olarak MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ bünyesinde "Askeri Sosyoloji Yüksek Lisansı" Başlayacağını öğrendim ve müracaat ettim. Bilim sınavı ve mülakatlara girdim.

Bugün yapılan ilana göre de MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ATATÜRK STRATEJİK ARAŞTIRMALAR ENSTİTÜSÜ'de okuma hakkını elde etmişim.

Söz bitti eylem zamanı;

Allah mahcup etmesin.
Ömrümün yettiği yere kadar Türkiye'de ASKERİ SOSYOLOJİ disiplininin var olması ve ilerlemesi için çalışacağım.

zaman içerisinde kendimi hazır hissettiğimde öncelikle emekli asker arkadaşlarımla ve ardından da asker sivil ilişkileri bağlamında diğer arkadaşlarımla Nitel ve Nicel bilimsel araştırmaların kuralları çerçevesinde TÜRK ASKERİ SOSYOLOJİ DİSİPLİNİ KURUCULARINDAN OLMAYA gayret edeceğim.

Bu bağlamda ifade etmeliyim ki benimle beraber on bir genç daha Askeri Sosyoloji tezli yüksek lisan eğitimi görecek. İlave olarak yedi genç arkadaşımızda Özel Öğrenci olarak eğitim alacaklardır.

Sanırım bu yıl Milli Savunma Üniversitesinin en yaşlı öğrencisi ben olacağım.
Elimden geldiği kadar gençlere askeri tecrübelerimden de istifade ile iyi bir çalışma arkadaşı olacağım.

Okumaya ve araştırmaya hazırım. Okunacak kitaplar pes etsin.

Saygılarımla

Ömer YILDIZOkunma Sayısı:4328    
Eklenme Tarihi:03-07-2018 08:11    

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  

© Copyright 1998-2018 www.omeryildiz.com.tr .Tüm hakları saklıdır.
destek@omeryildiz.com.tr