Hilmi Özkök ve Hasan Atilla Uğur

Hilmi Özkök eski Genelkurmay Başkanı. TSK'dan istifa edip emekli olduğumda,  elime tutuşturulan emeklilik plaketinde KKK olarak adı geçen kuvvet komutanı.

Aklı başında vatansever insanların   Ergenekon ve Balyoz süreçlerinde yaşanan hadiselerin TSK'ya yönelik kumpas olduğunu haykırdığı günlerde bu şahsiyeti Hilmi Paşayı  Genelkurmay Başkanı olarak, "KASAPTAKİ ETE SOĞAN DOĞRAMAM", "VAR DA DİYEMEM YOK DA DİYEMEM" veciz sözlerini gülücükler dağıtarak basına beyanat veren görüntüleri ile hatırladığım, ve ne yazık ki  dönemin en güçlü makamını işgal eden şahsiyet olarak tanıdım.

Atilla Uğur'u ise  Apo'yu Kenya'dan getiren ekipte olan ve Apo'yu sorgulayan adam olarak basında tanıdım.  Devletin ağır görevler verdiği, kelle koltuk çalışan aslan gibi, vazifesinin ve vatanının aşığı bir adam hissiyatı uyandırdı bende.Onu da Silivri zindanlarında yattığı süreçte TSK'nın şerefini koruma adına ,savunma adına Silivri zindanları önünde biber gazı yediğimiz günlerde sahiplenmeye çalıştığımız bir insan olarak bildim.Kendisini daha önce hiç tanımadım, hiç konuşmadım. Ta ki Silivri'den alnının akıyla çıktığında tesadüfen karşılaşıp üç beş dakika konuştuğum insan.

Bugün Sözcü Gazetesinde  Saygı Öztürk,  "Atilla Uğur'un Jandarma Teknik İstihbaratın başındayken FETÖ ile ilgili bir raporu Hilmi Paşaya verdiğinde paşanın  "Alnı secdeye varanlarla ne uğraşıyorsunuz?" diye cevap verdiğini yazmış. Yani Atilla Uğur demiş ki, Hilmi Özkök  FETÖ raporuna zımmen itiraz ettii ve FETÖ'yü imalı şekilde sahiplendiğini ileri sürmüş. Hilmi Paşa da bu imaya "kasaptaki ete soğan doğramam" zihniyetinde olan biri olarak yine laf ebeliği yapmış. Güya Atilla Albay Jandarmaymış da kendisi Genelkurmay başkanıymış da kendisine direk yazı veremezmiş de, yazılı olarak göndermeliymiş de miş de, miş miş miş. Gönderdiği anda zaten FETÖ haberi alırdı. Sen bunu anlamayacak kadar saf mısın be paşa? Atilla Albay FETÖ vahameti karşısında çaresizlikle devletin Genelkurmayına güvenmiş de sana gelmiş. Neyin  hiyerarşisinden, ne jandarmasından  Genelkurmay yapısından dem vuruyorsun?Açıkça saçmalıyorsun paşam, saçmalıyorsun?

Hilmi Paşa'nın " ALNI SECDEYE VARANLARLA NE UĞRAŞIYORSUNUZ?" sözünü sarf ettiğini kanaatindeyim. Hilmi Paşa bu beyanatları ve önceki beyanatları ile, Ergenekon ve Balyoz sürecinde FETÖ cininin şişeden çıkmasını göremeyecek kadar hülya aleminde, her anlı secdeye varanı günahsız ve masum sayıp kutsayacak kadar gaflet içinde bir adam imajı çizmekte değil midir? Öyle olmasa onun döneminde FETÖ denen bela TSK'ya kumpasa başlayabilir miydi? Onun bilerek veya bilmeyerek, sessiz kalarak,görevinin gereğini yapmayarak,  kendi subaylarına güvenmeyerek FETÖ'ye yol açtığını düşünenlerdenim. Kaldı ki onun döneminde Genelkurmay ve KKK'da FETÖ'cü şakirt subaylar karargahta fink atmıyor muydu?

Son söz.
Hilmi Paşanın o sözü ettiğine, Atilla Uğur Albayın da  doğru söylediğine inanıyorum. Çünkü iki insanın mesleki safahatı karakterlerini ortay koyan cinstendir.


Ömer YILDIZ
Okunma Sayısı:525    
Eklenme Tarihi:20-12-2019 11:49    

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  

© Copyright 1998-2018 www.omeryildiz.com.tr .Tüm hakları saklıdır.
destek@omeryildiz.com.tr