BÖCÜK

Bıldır, köyün eski gişileri  sonbaharınan bir araya geldük. Camide namazumuzu kılduk,  İbangillerin yapturduğu köy odasına geçip, yalıfetil yeyip, ayran içtik. Sonadan da hep beraber mezelliğe gidip ölmüşlerimize iki fatiha okuduk. Evliyanın başına vardıp iki dua daha okuduk,  dağı daşı seyreyledük. Oradanarı da pınarayağına gidüp pınarın başına otuduk. Çocuklardan biriynen haber gönderüp garuları da çağırduk. Bi şenlik oldu bi şenlik oldu deme getsin.

 

Lafladuk da lafladuk. Torundan torbadan, yardan yarenden gonuştuk. Garılar çörek getümüş, çökelük getümüş, yufga getümüş, yımırta getümüş. Ataş yaktuk bişüdük,çay gaynattuk yedük iştük. Sonra Nuriyellerin Memetinen Salih cığara sardı, Kibaron Kemal bir türkü dutturdu. "Oy ellikten ellikten, su gelir mezellikten"...Tey tey tey ... Yedük iştük eğlendük. Sona Güdük Hakkının Memedinen Mustafa geldi. Ömergillerin Leventinen Kaya da,Oktay’da  geldi. Delürmüş bunlar anam. Gadillak gibi taksiyi pınarayağının ağzuna gadar soktular. Kaya'nın küçük oğu Cem askerden gelmiş, büyük olu Can daha yeni esker olmuş bu nasıl iş anlamadım.Dünya tersine dönmüş gız yavrum.

 

Ölenden , doğandan, yitenden eskiden yeniden eski adamlardan konuştuk. Cümbüşü duyan geldi, duyan geldi. Bir görsen, gıyamet yerine döndü pınaraya.    

 

Kimler yoğudu ki? Yusuflar ordaydı... Şevketin Şakir, Hülüsün torunu, İbangiller, Katırcıollar, Kibargiller, Keleşlerin Metin. Kelin Sülü. Hep oradayduk. Sondan garılar bi tarafa gişiler bi tarafa ayrulduk ... Laf lafı açtı, laf lafı açtı. Hükümet gurup hükümet yıkmaya başladuk. Neymiş asker eskiden terörü bitimiyomuş. Siirtte cinler evi basmuş....Götürkü atariken talebeler anarşitlik etmiş deyince Şevket emmi delirdi...

 

-          Bu talebelerde iyice şaşumuş koca başbakan varıken heç yapulumu. Ayup değülmü lan yavrum. Dediyse de Şevket emminin lafına kulaasan olmadı..

 

-          Başbakan Tayyip beni dinliyorlar demiş dedi Sülünün oğlu.

Istiraçların Ziya

-          Başbakanı dinlemeyen var mı ki?...

Süleyman hoca

-         İstersen dinleme. Valla adamı kulandan tutuğu gibi çamduya yapuşturu. Başbakanı elbette dinleyecekler. Başbakan sözünü geçirmezse olur mu? der demez lafı azına dıkadılar.

 

Garıların ardından  bi gıyamet goptu. İzzetgillerin Kemalin torununu böcük ısırmış. Geberesicenin canından can koptu sanursun.

 

-          Ötesi bi böcük değülmü dedi Ömergillerin  Mehmet... 

Nuriyelin Halis emmi

    -    Yav sormayın, telefizyonda dediler başbakanın odasında böcek bulmuşlar dedi.

 

Garılardan gulağı bizde olan biri

 

-          Lan yavurum allan böcüğünü niye başefendinin odasına koysunlar. Bende duydum.Telefizyon deyip duruya bi tüllü ağnamadım... Derdemez bi gıyamet daha goptu. Kırım böcüğü ısırmuş bi çocuğun gıçını. 

 

Şefika Hatun

-          Bu  o böcük gırım değül dedi. Benide ıssırdıydı. Kırım böcüğünün bazısı adamı  öldürüyomuş dedi. 

Şazimet anasının lafına garıştı.

-          Bu böcükleri gavurlar getürüp atıyomuş bizim buralara. Kuşların kanadına goyup goyup yollıyolarrmış .

 

İbangilin İremzi goca göbeğini hoplata hoplata güldü.

    -   Gavurların işi gücü yoğumuşda buralara böcek mi getirtiyomuş?

    -          Lan yavrum niye başbakanın odasına böcük koydular o zaman dedi  Kemal dayı.  

Böcük üzerine bir sohbete başladık, ucu buca sonu gelmedi...

     

    -   Böcüğünde bin bir çeşidi var lan yavrum.

    -   O da böcük bu da böcük.

    -   Böcüğün en güzeli uğur böcüğü değül mü?  

   -    Hökümetin odasında, askeriyenin odasında da hep bu böcükleden çıkıyo. Bi ilaçlayıp köklerine gıran getiremiyolar mı? Sona, ötesi bi böcük.

   -  Güccücük böcükden ne oluymuş?... Bakanın biri de çıkdı beni de dinliyolar dedi.

   -    Bu böcükler ne bela şeymiş ki. Adam gibi laf dinliyolarmış.

   -    Laf dinliyosa terbiyeli bir şeydir bu böcük.

   -    Laf dinliyosa, o böcük olsa olsa İsraillilerin böcüğüdür.

   -   Yoook,  Alamanlarında böcükleri eyüdür. Alamanyadan gelen biri dediydi.

   -   Elin gavurunun böcüğü bile akulluymuş desene. Dedigoducu garular gibi laf dinliyomuş.

   -   Yosa bunlar kırımlu böcüklerden olmasın?

   -   Lan yavrum... Onca hoca var, başbakanımızı bi okuyup üflese de efunlasa ya... Hatta orduyu okutsunlar üfletsinler de efsunlasınlar... Başlarına bi iş gelmesin. 

   -   Bizim buralarda dağ daş böcük dolu emme heç dedigodu yapanını duyamadım.  Bu böcük kesin Türk değüldü. 

    -    Gız delürdünmü böcüğün Türkü mü olurumuş.

   -  Alamanı ,İsraili oluyo da Türk’ü niye olmasın?... Elin gavuru yapıyosa bizimkilerde yapar. Bizim kimden aşağı kalur tarafımız var?

   -   Yok anam yok... Bu böcükler başbakanı bile gorkuttuysa biz öldük demektür.

   -  Geçen bi vali Siirtünün evini cinler yakmuştur dediydi. Hocaya göndereceklermiş garibi. O hocaya bulup iyice okutmak lazum. Böcükleride uzak dutar hükümetimizden.

    -   Böcükler müslümaların böcüğüyse mesele yok, duayı okursu geçer gider. Emme Yahudinin, Alamanın, Amarikanın böcüğüyse öldürmeden bırakmaz valla ... Allah sonumuzu hayır etsin. Allaaah Allah... Ne günlere galduk yarabbim.  Sen bize yardım et yarabbiiiiim...

     -   Kos koca devlet bi böcükle başedemedi emme  bizim ibikli kırmızı horoz hepsinin hakında geliyo... Bi böcük yiyo, bi böcük yiyo sorma gitsin. Yem bile yemiyo.

     -   He gıi, tavuklar çok olunca böcük az oluyo, horoz bekçi gibi böbür böbür geziyo etraflarında. Tavuklarda böcük yiyo, emme her yerede çok sıçıyo be ...

 

Köyün deli kızı lafa karışıp,

    -   Ya böcük seni ısıracak ya boka basacan deyince bi güldük bi güldük. 

 

Ne böcüğün dinlemesi, ne de ısırması bizi öldürmez de bu komik güldürmeler var ya bu komik güldürmeler, öldürse öldürse bu güldürmeler öldürür bizi. Buna da  hiç şaşmam valla...

BILDIR       : Geçen sene

ÇAMDU     :  Duvar

MEZELLİK :  Mezarlık

  

Ömer YILDIZ

www.omeryildiz.com.trOkunma Sayısı:2386    
Eklenme Tarihi:17-04-2018 10:34    

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  

© Copyright 1998-2018 www.omeryildiz.com.tr .Tüm hakları saklıdır.
destek@omeryildiz.com.tr